On-line rozhovor

Jitka Luciani

Rozhovor s Jitkou Luciani

Vyrážíte do zahraničí? Víte co dělat v případě zdravotních komplikací? Zeptejte se ředitelky oddělení podpory služeb klientům Jitky Luciani.

Konec rozhovoru

Rozhovor byl ukončen 23. 6. 2016 11:12.

Obnovit výpis

23. 6. 2016 10:53 | Hrdinová
OTÁZKA: Dobrý den, dcera jako studentka (17let) pojištěnec VZP, odjíždí na 3 měsíce studovat do USA. Je možné nějaké pojištění léčebných výloh v rámci VZP? Děkuji.
ODPOVĚĎ:

Dobrý den. Je třeba mít uzavřené komerční cestovní pojištění, které si můžete sjednat např. online na www.pvzp.cz.

23. 6. 2016 10:52 | Martin Tisoň
OTÁZKA: Dobrý deň, som Slovák ktorý študuje tu v ČR kde sa mi stal úraz. Bohužial som zistil, že moja európska karta poistenca už nieje platná. Dozvedel som sa že si môžem u vás na základe potvrdenia o štúdiu vybavit nejaké tlačivo na základe ktorého ma budu môcť vyšetriť. Je to pravda alebo mi k tomu bude treba aj danu kartu poistenca ? Ďakujem za odpoveď, S pozdravom Martin Tisoň
ODPOVĚĎ:

Dobrý den. V prvé řadě byste se měl obrátit na svoji zdravotní pojišťovnu (tu, která vám vydala nyní již propadlý průkaz) a vyžádat si aktuální doklad o zdravotním pojištění. Tento doklad vám dočasně nahradí propadlý průkaz a na jeho základě máte v ČR nárok na lékařsky nezbytnou zdravotní péči po dobu vašeho studia v ČR. Praktická rada - doporučujeme předložit tento platný doklad na pobočce VZP a požádat o provedení tzv. výpomocné registrace v ČR. Obdržíte potvrzení, na jehož základě můžete čerpat zdravotní péči v ČR.

23. 6. 2016 10:17 | Alena Kurucová
OTÁZKA: Dobrý den, moje otázka se týká něčeho jiného, nevím zda mi odpovíte. Zjistila jsem, že můj syn Michal Kuruc má u VZP dluh. Na pobočce mi odmítli sdělit výši dluhu, i když jsem byla ochotna dluh zaplatit. Syn je nezaměstnaný, nemá žádný příjem. Od něj se nemohu nic dozvědět, je to bohužel tzv. bájný lhář. Přesto jsem ochotna mu pomoci. Nevím ale, jak to udělat. Mohla byste mi poradit, prosím?
ODPOVĚĎ:

Dobrý den. Pokud vám syn bude ochoten udělit plnou moc, budete za něj moc vše vyřídit. Bez této plné moci vám bohužel nemůžeme výši synova dluhu sdělit, porušili bychom tím planý zákon.

23. 6. 2016 09:15 | Lucie
OTÁZKA: Dobrý den, jsem ve 13tt a vyrážím k moři, je potřeba nějaké speciální připojištění? Díky. L.
ODPOVĚĎ:

Dobrý den,

pojištění léčebých výloh v zahraničí nehradí náklady v souvislosti s plánovanými vyšetřeními a porodem v cizině, je hrazena pouze akutní zdravotní péče.

Žádné speciální pojištění pro těhotné nelze uzavřít.

 

23. 6. 2016 00:29 | Zuzana
OTÁZKA: Dobrý den, pokud jsem se odstěhovala do zahraničí, jak se mám teď odhlásit od VZP? Děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ:

Dobrý den. Tuto otázku jsme již zodpověděli.

22. 6. 2016 13:14 | Marta Gališová
OTÁZKA: Jsem občankou SR s přechodním pobytem v ČR od r. 2012. Do konce prosince mi bylo hrazeno zdravotní pojištění zaměstnavatelem. Momentálně jsem vedená na úřade práce jako nezaměstnaná až do konce srpna. Jakým způsobem si mohu platit pojištění po tomto období? Od r. 2015 jsem se stala statutárním zástupcem naší kongregace. Vyplývá mi z toho nějaký nárok na pojištění, a nebo možnost si ho platit sama?
ODPOVĚĎ:

Dobrý den. Bohužel, z vašeho dotazu nevyplývají všechny informace, které by bylo nutné znát pro jeho zodpovězení. Neváhejte se obrátit na call centrum VZP 952 222 222 nebo info@vzp.cz, kde vám sdělí, co je třeba doplnit a poté poradí.

22. 6. 2016 12:15 | Zuzana
OTÁZKA: Dobrý den, pokud jsem se odstěhovala do zahraničí, jak se mám teď odhlásit od VZP? Děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ:

Dobrý den,

v každém případě doporučuji kontaktovat pracoviště VZP ČR a oznámit tuto skutečnost, komunikovat s námi můžete elektronicky, osobně,  popř. klasickou poštou.  V rámci této komunikace bude upřesněno, jaké doklady je třeba předložit.   

21. 6. 2016 15:29 | Adolf Doležal
OTÁZKA: Dobrý den, proplatí mi pojišťovna ošetření v případě, že se stanu obětí přepadení?
ODPOVĚĎ:

Dobrý den. Pokud jste se stal obětí přepadení, máte právo na náhradu léčebných výloh. Důležité ovšem je, aby bylo jednoznačně prokázané, že jste vy nebyl tím, kdo celý násilný konflikt vyvolal.

21. 6. 2016 15:22 | Martin
OTÁZKA: Dobrý den, zlomil jsem si v zahraničí nohu (Maďarsko) a musel jsem na operaci. Nemám komerční pojištění pouze kartičku VZP. Co všechno v takovém případě pokryje pojišťovna? Je možné volat na VZP ze zahraničí během víkendu? Děkuji M.B.
ODPOVĚĎ:

Dobrý den,

v případě, že jste hradil v zahraničí (stát EU) zdravotní služby, můžete požádat českou zdravotní pojišťovnu o náhradu těchto nákladů.   

Formulář a všechny potřebné informace nalznete na tomto odkazu : https://www.vzp.cz/pojistenci/formulare/zadost-o-nahradu-nakladu-vynalozenych-na-zdravotni-sluzby-poskytnute-v-zahranici 

Kontaktovat VZP ČR můžete prostřednictvím call centra v pracovní dny v době 8,00 - 18,00 hod.

 

 

 

21. 6. 2016 15:17 | Veronika
OTÁZKA: Dobrý deň, chcela by som vedieť jako zrušit zdravotný preukaz v ČR nakolko mám zamestnanie na Slovensku z dovodu rýchleho odchodu za pracou zpet na Slovensko som nezrušila poisteie jako mam postupovat aby mi bol nasledne vyhotoveny preukaz poistience. Da se zrusit aj cez internet keď nemozem odist z práce? ďakujem
ODPOVĚĎ:

Dobrý den. Zrušení pojištění v ČR má povinnost provést původní zaměstnavatel v ČR. Na vaší straně je vrácení průkazu pojištěnce, což můžete učinit poštou.

21. 6. 2016 15:11 | Monika
OTÁZKA: Dobrý den, ráda bych se zeptala. V červnu jsem odletěla pracovat jako au pair do Anglie. Koupila jsem si komerční pojištění na 6 měsíců. Jako au pair jsem pracovala jen 4 měsíce, poté jsem začala pracovat normálně na smlouvu a odvádím daně v Anglii. Nemusím nic dalšího vyřizovat u VZP, když jsem se před odjezdem odhlásila? Předem moc děkuji za vaši odpověď
ODPOVĚĎ:

Dobrý den. V tomto případě nemusíte nyní nic hlásit. Doporučujeme vám ale, abyste si uložila všechny doklady o zaměstnání a pojištění v zahraničí, které budete muset předložit na VZP po návratu do ČR.

21. 6. 2016 15:02 | Viktor
OTÁZKA: Dobrý den, rád bych se zeptal. Před měsícem jsem se odhlásil z VZP a odcestoval do zahraničí za prací, ale nevěděl jsem jak dlouho budu mimo ČR. Bohužel mi práce nevyšla a po 4 měsících jsem se vrátil zpět do ČR, ale v Anglii jsem neměl pojištění. Co je potřeba předložit VZP, abych se mohl znovu zaregistrovat? Předem děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:

Dobrý den. Doporučujeme vám, abyste oznámil na VZP návrat z ciziny a znovu se tím přihlásil do českého zdravotního pojištění. Vzhledem k tomu, že jste po dobu odhlášení nebyl pojištěn v jiném státě EU, bude třeba pojistné za toto období zpětně uhradit.

21. 6. 2016 12:17 | Martin Nový
OTÁZKA: Co mám dělat, když po mně budou chtít uhradit péči hotově a já nebudu mít dostatek hotovosti? Děkuji za odpověď. Nový
ODPOVĚĎ:

Dobrý den. Pokud jde jen o nedostatek hovotovosti, můžete si jistě i v cizině vybrat peníze na kartu. Nicméně pokud vám jde o to, že po vás může lékař v cizině chtít tak vysokou částku, kterou nebudete schopen zaplatit žádným způsobem, pak právě proto by stálo za to se předem komerčně připojistit. Takové připojištění na léčebné výlohy v cizině nabízí např. dceřinná společnost VZP ČR - Pojišťovna VZP a.s. (www.pvzp.cz).

21. 6. 2016 12:16 | Petr Vomastek
OTÁZKA: Dobrý den, uhradí mi VZP péči i v případě úrazu při adrenalinových sportech, nebo je potřeba se připojistit? PV
ODPOVĚĎ:

Dobrý den. Z veřejného zdravotního pojištění jsou úrazy vzniklé při adrenalinových sportech hrazeny jen v některých zahraničních státech. Jinde si musíte léčbu z velké části platit sám. Pro konkrétní přehled doporučuji www.kancelarzp.cz. Nicméně pokud chcete mít úplnou jistotu, vyplatí se uzavřít komerční připojištění léčebných výloh a při jeho uzavírání se ujistit, že se vztahuje i na adrenalinové sporty (případně si toto přímo vyžádat). Obrátit se můžete např. na Pojišťovnu VZP a.s. (www.pvzp.cz) - dceřinná společnost VZP ČR.

21. 6. 2016 12:14 | Pavel Hroch
OTÁZKA: Dobrý den, může mi v případě problémů poradit call centrum VZP? Hroch
ODPOVĚĎ:

Dobrý den. Váš dotaz je formulován hodně obecně. Nicméně call centrum VZP by vám mělo být skutečně schopno zodpovědět všechny základní dotazy týkající se veřejného zdravotního pojištění, a to v pracovní dny od 8 do 18 hodin.

21. 6. 2016 12:10 | Miluše Táborská,
OTÁZKA: Dobrý den, má VZP smluvní vztahy i se zeměmi mimo EU? Děkuji za odpověď. MT
ODPOVĚĎ:

Dobrý den,

VZP ČR má smluvní vztahy s pokytovateli pouze na území ČR.

Při pobytu ve státech EU, EHP a ve Švýcarsku může být čerpána lékařsky nezbytná péče na základě předložení evropského průkazu zdravotního pojištění. Zdravotnické zařízení musí být napojeno na místní systém veřejného pojištění.  

21. 6. 2016 12:09 | Petr Skála
OTÁZKA: Dobrý den, pokud budu muset péči uhradit na místě hotově, co vše si mám vyžádat za doklady, aby mi to po návratu VZP proplatila. Děkuji.
ODPOVĚĎ:

Dobrý den,

při podání žádosti o proplacení je třeba vždy předložit originál dokladu o zaplacení péče a léků a lékařskou zprávu. 

21. 6. 2016 12:06 | Milena Bártová
OTÁZKA: Dobrý den, mohla byste mi prosím říci, jestli mi VZP proplatí včechny náklady na ošetření včetně případného pobytu v nemocnici? Děkuji Bártová
ODPOVĚĎ:

Dobrý den. Dotaz je položen hodně obecně, především chybí upřesnění, v jakém státě a zda méte jen průkaz pojištěnce (EHIC) či navíc komerční připojištění léčebných výloh. Více informací by vám po upřesnění vašeho dotazu mohlo poskytnout naše call centrum 952 222 222 či info@vzp.cz.

Čas pro tento online rozhovor právě vypršel, děkuji všem za dotazy a zájem o tuto důležitou problematiku. V případě potřeby neváhejte využít služeb VZP. Přeji příjemné léto a klidnou dovolenou bez zdravotních komplikací.

21. 6. 2016 12:01 | Martin Kulhánek
OTÁZKA: Dobrý den, může mi VZP pomoci v případě jazykové bariéry při komunikaci s lékaři?
ODPOVĚĎ:

Dobrý den. Bohužel, takové služby VZP ČR neposkytuje. Nicméně pokud si předem zajistíte komerční připojištění léčebných výloh, můžete využít poskytované asistenční služby. Takové komerční připojištění nabízí např. Pojišťovna VZP a.s. (www.pvzp.cz) - jde o dceřinnou společnost VZP ČR.

21. 6. 2016 12:00 | Adéla Kulhánková
OTÁZKA: Dobrý den, můžete mi říci, jestli číslo 112 pro zavolání rychlé zdravotní pomoci, platí i v zemích EU?
ODPOVĚĎ:

Dobrý den. Toto sice není dotaz pro VZP, nicméně z veřejně přístupných zdrojů si můžete ověřit, že ano.

21. 6. 2016 11:57 | Eva Spurná
OTÁZKA: Hradí se z pojištění i převoz pacienta sanitkou zpět domů?
ODPOVĚĎ:

Dobrý den,

přeprava pacienta do ČR je hrazena pouze v rámci komerčního pojištění (jedná se o pojištění léčebných výloh v zahraničí). 

21. 6. 2016 11:54 | Dana Francová
OTÁZKA: Dobrý den, chci se zeptat, zda se v zahraničí mohu v případě zdravotních potíží obrátit na jakékoliv zdravotnické zařízení, tedy státní nebo i soukromé.
ODPOVĚĎ:

Dobrý den. Při pobytu v EU doporučujeme s průkazem pojištěnce (EHIC) vyhledat v případě možnosti zařízení napojené na veřejné zdravotní pojištění daného státu. Pokud ovšem máte uzavřeno komerční připojištění léčebných výloh, můžete čerpat zdravotní služby v jakémkoliv zařízení.

21. 6. 2016 11:50 | Zdena
OTÁZKA: Dobry den, vracim z anglie zpet do cesky republiky a pry staci prinest do pojistovny papir p45 abych se zpet prihlasila. kde ho najdu?
ODPOVĚĎ:

Dobrý den. Po návratu ze státu EU je třeba zdravotní pojišťovně předložit doklad o zdravotním pojištění v jiném státě EU a o jeho délce. Předložení formuláře p45 je třeba doplnit dalšími doklady, jako jsou např. výplatní pásky, pracovní smlouva, doklad o skončení zaměstnání. Tento formulář je daňovým dokladem v Británii, nelze jej stáhnout na internetu.

21. 6. 2016 11:42 | Jana
OTÁZKA: Dobrý den, neodmaturovala jsem, čeká mě maturita v září a chtěla bych odjet na prázdniny do Austrálie. Musím něco hlásit pojišťovně? Stačí mi na cestu moje kartička pojištěnce? Děkuji
ODPOVĚĎ:

Dobrý den,

pojišťovně nic oznamovat nemusíte. Pro úhradu zdravotní péče v Austrálii Vám však doporučujeme uzavřít komerční pojištění. Průkaz pojištěnce VZP v Austrálii nelze použít.