On-line rozhovor

MUDr. Zdeňka Salcman Kučerová

Rozhovor s MUDr. Zdeňkou Salcman Kučerovou

Na vaše dotazy bude MUDr. Zdeňka Salcman Kučerová odpovídat on-line na ve středu 2. března od 10 do 11 hodin. Otázky můžete pokládat už 1. března od 10 hodin.

Konec rozhovoru

Rozhovor byl ukončen 2. 3. 2016 11:19.

Obnovit výpis

2. 3. 2016 11:17 | Markéta
OTÁZKA: Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně příspěvku na prevenci kardiovaskulárních chorob. V Českém Krumlově mi jedna Vaše zaměstnankyně při mé návštěvě na pobočce VZP poradila a upozornila, že je zde řada dobrých výhod. Dostaly jsme se na sport. Paní mi uvedla, že příspěvek 500,- je i v případě, když chodím během měsíce např. do Fitness, pokud zde budu mít alespoň během toho měsíce 12 vstupů. ptám se proto, že na stránkách VZP tato informace není, tak se chci ujistit, zda jsem se s pracovnicí dobře pochopila. Předem Vám děkuji za odpověď. Přeji hezký den. S pozdravem Farkašová Markéta
ODPOVĚĎ:

Dobrý den, postoupím dotaz příslušnému ústřednímu útvaru, jde o příspěvky - benefity, které nejsou hrazené ze základního fondu veřejného zdravotního pojištění.

2. 3. 2016 11:13 | smolička
OTÁZKA: Dobrý den, o výpis poskytnuté zdravotní péče jsem žádala VZP písemně, cca po třech týdnech telefonicky - stále nic. I když bylo operátorkou přislíbeno, že dorazí cca do tří týdnů.
ODPOVĚĎ:

Dobrý den, to by se stávat nemělo, omlouváme se, pokud mi poskytnete bližší informace na revize-odbor@vzp.cz, zajistím nápravu.

2. 3. 2016 10:56 | Iveta
OTÁZKA: Jaký pak bude postup např. Lékařské komory po podání žádosti o přezkoumání postupuléčby?
ODPOVĚĎ:

Dobrý den, tuto otázku je třeba položit Revizní komisi ČLK. Předpokládám, že půjde o standardní posouzení související zdravotnické dokumentace, kterou si vyžádá a vyjádření samotného lékaře. Měl by být hodnocen postup lege artis a chování. Pokud nebudete s odpovědí spokojena, je možné řešit občansko právní cestou. Podle mých zkušeností je nejčastější chybou lékařů neochota nebo neschopnost vhodně a trpělivě komunikovat s pacienty, vysvětlovat jim vyšetřovací a léčebné postupy, chybí základní trpělivost a schopnost empatie. Pacient je vždy v nerovném postavení s lékařem. Neplatí to však o všech lékařích. Na druhé straně některým pacientům chybí pokora a slušnost na straně jedné a ochota dodržovat léčebný režim na straně druhé. Vzájemný respekt a důvěra je alfou a omegou zdravého vztahu pacient - lékař.

2. 3. 2016 10:55 | Pavla Kubásková
OTÁZKA: Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli VZP hradí dentální hygienu. Moje zubařka mi řekla že mě jinak neošetří v rámci prevence,protože mi ji doporučila a já na ni nemám finanční prostředky,jsem nezaměstnaná a nic nepobírám. Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:

Zubní lékařka nesmí podmínit poskytnutí preventivního zubního ošetření, které plně hradí VZP, žádnou přímou platbou od pacienta. Základní hygiena, odstranění zubního kamene, je součástí preventivní prohlídky.

2. 3. 2016 10:53 | MONIKA
OTÁZKA: DOBRÝ DEN PANÍ DOKTORKO, VČERA JSEM ZASÍLALA DOTAZ OHLEDNĚ SYNA A INKONTINEČNÍCH POMŮCEK A ZATÍM MĚ NEBYLO ODPOVĚZENO.
ODPOVĚĎ:

Odpověděla jsem později, bude-li třeba něco dovysvětlit, kontaktujte mě na adrese revize-odbor@vzp.cz. Mějte se hezky.

2. 3. 2016 10:52 | Kateřina
OTÁZKA: Dobrý den, ještě jednou upřesňuji dotaz k lázním pro babičku (79). Stačilo by tedy doporučení od ortopeda na jehož základě praktický lékař sepíše návrh? Praktický lékař totiž návrh na lázně babičce sepsat odmítá. V minulosti se stejnou diagnózou v lázních již byla. Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:

Ano, stačilo.

Všem děkuji za položené dotazy a omlouvám se, že jsem na všechny nestihla odpovědět. Pokusím se ještě alespoň na některé
z nich odpovědět v průběhu dnešního dne či zítřka. Děkuji a nashledanou. Zdeňka Salcman Kučerová  

 

2. 3. 2016 10:49 | Milka
OTÁZKA: Dobrý den, ráda bych se zeptala na úkon u paní zubařky. Paní doktorka mi bude čistit kanálky u jednoho zubu, a za každý kanálek požaduje 750,00 Kč. To znamená, že je to nadstandartní úkon, který pojišťovna nehradí? Moc děkuji.
ODPOVĚĎ:

Dobrý den, základní stomatologická péče je zdravotní službou, kterou plně hradí VZP a pacient se na úhradě nijak nepodílí. Jestli zubní lékařka požaduje peníze za jakékoliv ošetření, měla by Vám vždy nabídnout alternativu v podobě služby hrazené pojišťovnou, a jen pokud se svobodně rozhodnete pro přímou platbu, pak musíte souhlasit také s cenou a paní doktorka by Vám na vyžádání měla vystavit doklad o zaplacení.

2. 3. 2016 10:47 | Matoušek Ldislav
OTÁZKA: Dobrý den, 10.7 2015 jsem měl dopravní nehodu po které se dosud léčím. V měsíci únoru jsem absolvoval koml. lázeňskou léčbu a čeká mě ještě jedna operace v měsíci červenci. Mohu po této operaci znovu žádat v letošním roce o KLL. Pravděpodobně by se jednalo o měsíc říjen. Proplatí mě ji vaše pojišťovna ?? Děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ:

Dobrý den, bez znalosti bližších informací se lze obtížně vyjádřit, pokud mi sdělíte indikační skupinu, nebo rodné číslo, mohla bych být konkrétnější: revize-odbor@vzp.cz. Přeji, ať jste brzy fit.

2. 3. 2016 10:47 | Zdeňka Lajbnerová
OTÁZKA: Moje blízká kamarádka ve věku 78 let, jejíž potíže se srdcem a tlakem vyžadují v dopr. prostředcích i na ulici doprovod, má podstoupit po operaci zhoubného nádoru ozařování v Praze po dobu 5 týdnů vždy od pondělí do pátku. Bydlí 80 km daleko na Příbramsku. Již se podařilo zařídit lůžko od pondělí do pátku. Má nárok na sanitku nebo příspěvek na dopravu? Dosud si na veškerou dopravu do příbramské nemocnice a na všechna vyšetření hradila sama, složitě si ji zařizuje. Nemá žádné příbuzné. Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:

O zdravotní indikaci hrazené zdravotnické přepravy rozhoduje výhradně ošetřující lékař, v daném případě ošetřující onkolog. Samotný fakt podstupování onkologické léčby, v daném případě ozařování, není důvodem pro indikaci zdravotnické přepravy, záleží na celkovém stavu pacienta a na tom, jak takovou léčbu snáší a je-li schopen ji vůbec ambulantně absolvovat.

2. 3. 2016 10:38 | iveta
OTÁZKA: Musí tuto stížnost podat sám pacient nebo to může udělat i člen rodiny ?
ODPOVĚĎ:

Stížnost může podat i člen rodiny (osoba blízká - ze zákona).

2. 3. 2016 10:27 | Bořivoj Rozum
OTÁZKA: Manžel je klientem VZP již od začátku, chci se zeptat je diabetik a kardiak .Zda ve vašem programu pro diabetiky a kardiaky by jste mu mohli proplatit TREKING HOLE.Samozřejmě,že mimo dokladu by zaslal i diabetický průkaz?Snaží se věnovat po- hybovým aktivitám a hole potřebuje na odlehčení kloubům atd. děkuji za odpověď Rozumová Je členem klubu zdraví již od začátku mobil 728723837
ODPOVĚĎ:

Dobrý den, postoupím dotaz příslušnému útvaru, jde o příspěvky - benefity, které nejsou hrazené ze základního forndu veřejného zdravotního pojištění. Těší mě, že se manžel začal rekreačně věnovat sportu, určitě mu to prospěje. Mejte se oba hezky.

2. 3. 2016 10:25 | Katerina Musilova
OTÁZKA: Dobry den, chtela bych se zeptat jaka je fakticka situace s ockovanim deti? Je jasne, ze ockovani ma smysl, jenze jsou i zname pripady silne negativnych efektu a reakci na ockovani u deti vcetne dozivotniho poskozeni zdravi. Nikdo nedava zaruku ze diteti se nic nestane, ale vsichni nuti spise strasi rodice AREm, soudy apod jestli nenechaji sve deti ockovat podle kalendare. Umoznuje teda soucasna situace nebo zakon rozumnou domluvu mezi rodici a lekari, ze dite ockovane bude jen s odkladem?. Do roku veku vsechna ockovani jsou hodne nebezpecna, navic se zatezujicimi faktory - alergie apod. Dekuji za odpoved.
ODPOVĚĎ:

Dobrý den, ptáte se na hodně odbornou a právně citlivou otázku. Očkování je velké téma, které nebude mít nikdy odpovědi na všechny otázky a jednozna nčnou podporu v laické i odborné veřejnosti. Jsem přesvědčena, že nastavená pravidla pro povinné očkování zohledňují všechna rizika na straně dětí i společnosti. Demokratická společnost je velmi zranitelná pluralitou názorů na všechno. V otázce veřejné ochrany zdraví celé populace před epidemie nakažlivých nemocí by měly být možnosti odmítnutí očkování či nároku na změnu očkovacího schématu podle mě minimalizovány a to ve veřejném zájmu. Odmítnutí povinného očkování není totéž, co odmítnutí povinné školní docházky. Rizika nežádoucích účinků z očkování jsou minimální.

2. 3. 2016 10:24 | Lucie
OTÁZKA: Dobrý den, chtěla jsem se prosím zeptat, jak dlouhou platnost má žádanka na vyšetření ke kožnímu lékaři vypsána praktickým lékařem? Děkuji za odpověď
ODPOVĚĎ:

Platnost žádanky je smluvně stanovenou metodikou pro předávání a pořizování dokladů maximáně 3 měsíce od data vystavení, pokud nedošlo ke změně zdravotního stavu a tak podmínek pro její vystavení.

2. 3. 2016 10:20 | Iveta
OTÁZKA: Dobrý den , ráda bych se zeptala na to jak nechat přezkoumat postup léčby obvodní lékařky
ODPOVĚĎ:

Ze zákona je správným místem pro podání stížnosti na vyšetřovací či léčebný postup lékaře krajský úřad, který vydal lékaři registraci - oprávnění k poskytování zdravotních služeb. Je možné se také obrátit na okresní sdružení praktických lékařů pro dospělé nebo na Českou lékařskou komoru. V každém případě i VZP zajímá, co je důvodem Vaší nespokojenosti, a proto, chcete-li nám sdělit více, obraťte se, prosím, na adresu: revize-odbor@vzp.cz

2. 3. 2016 10:12 | Kateřina
OTÁZKA: Dobrý den, ráda bych se zeptala, co s babičkou (79), která má v kolenou artrózu a potřebovala by lázně. Praktický lékař jí řekl, že podmínkou pro schválení lázní je, aby chodila na rehabilitaci. Babička doma každodenně cvičí, místo toho, aby dojížděla na rehabilitaci do města (bydlí na vesnici, doprava je pro ni finančně náročná a také nepříjemná - špatně se pohybuje). Nevím, jak jí pomoci. Lázně by jí určitě velmi pomohly, ale podmínku rehabilitací nesplní. Děkuji.
ODPOVĚĎ:

Dobrý den, je to tak, že by lázeňská léčebně rehabilitační péče měla ze zákona navazovat na soustavnou ambulantní péči, není nutné, aby to byla rehabilitace. Jde o velmi individuální záležitost, záleží na klinickém stavu, tíži onemocnění, pohyblivosti kloubů a také na schopnosti se aktivně účastnit léčebné rehabilitace a fyzikálních procedur. Podmínkou pro potvrzení úhrady je to, aby byla babička v trvalé péči ortopeda nebo rehabilitačního lékaře a měla určitý stupeň artrózy potvrzený rtg nálezem.

2. 3. 2016 10:00 | jana
OTÁZKA: Dobry den,mama se ptala zdali ma narok na lazenskou peci po operaci laparosk.zlcniku,neodpovedela jste ,jak to je s proplacenim ? dekuji Jana
ODPOVĚĎ:

Pokud jde o doplňující otázku na předchozí odpověď, pak v případě, že bude potvrzena příspěvková lázeňská péče, VZP uhradí náklady související s poskytnutím zdravotních služeb, maminka si zaplatí náklady spojené s ubytováním a stravou.

2. 3. 2016 10:00 | Petr Studnický
OTÁZKA: Dobrý den, poskytuje VZP příspěvek na léčbu ACP ? Děkuji
ODPOVĚĎ:

Dobrý den, na podobný dotaz jsem již odpovídala. Tato metoda není v současné době hrazena zdravotními pojišťovnami, nemá svůj kód v seznamu zdravotních výkonů, který vydává Ministerstvo zdravotnictví svojí vyhláškou. Zatím jde o léčbu experimentální, její cena je smluvní a u různých poskytovatelů různá, názory odborníku na efekt této léčby se velmi různí.

2. 3. 2016 09:14 | Lukáš
OTÁZKA: Dobrý den paní doktorko, podstoupili jsme s manželkou několik neúspěšných cyklů IVF. Manželka i já jsme pojištěnci VZP a splňujeme podmínky pro úhradu pojišťovnou (věk od 22 do 39 let). V roce 2013 v Brně proběhl 1. cyklus kompletně, tzn. i s embryotransferem, 2. pokus byl bez embryotransferu, (embryo se nevyvinulo dostatečně a nebylo tudíž zavedeno) a 3. pokus proběhl opět kompletně. Letos jsme absolvovali 4. pokus ve Zlíně opět kompletně s embryotransferem. Při embryotransferech bylo zavedeno vždy 1 embryo. Všechny pokusy byly za spoluúčasti pojišťovny VZP. OTÁZKY: 1. Posuzujete v našem případě 2. pokus, který neproběhl zcela kompletně jako 1 cyklus IVF? 2. Pokud ano (Váš revizní lékař tak usoudil), máme možnost nějaké domluvy s Vaší pojišťovnou o přehodnocení stanoviska popřípadě o uhrazení částky (námi) za druhý nekompletní cyklus a absolvování 4. kompletního pokusu s účastí pojišťovny? 3. Jaký postup doporučujete? Děkuji Vám za odpověď Lukáš
ODPOVĚĎ:

Dobrý den, pokud mi na sebe pošlete kontakt na adresu: tiskove@vzp.cz, mohu se Vašemi otázkami zabývat podrobněji a odpovím na ně později. Rovnou mohu sdělit, že i v případě, že nedošlo k embryotransferu, je to považováno za jeden cyklus.

2. 3. 2016 08:41 | Boris Netopil
OTÁZKA: Dobrý den Rád bych se zeptal, jak je to v současné době s úhradou léčby v Protonovém centru Praha. Vím že byly nějaké spory, pro laika poněkud nepřehledné. Stávající situace je tedy jaká, hradí VZP léčbu v Protonovém centru nebo ne ? Děkuji
ODPOVĚĎ:

Dobrý den, VZP ČR hradí protonovou léčbu každému svému pojištěnci, pokud ji jako odůvodněnou indikuje v souladu s odbornými doporučeními lékař některého komplexního onkologického centra a požádá o souhlas místně a smluvně příslušného revizního lékaře.

1. 3. 2016 20:11 | MONIKA
OTÁZKA: DOBRÝ DEN PANÍ DOKTORKO, POTŘEBUJI PORADIT - MÁM SYNA 8 LET, JE AUTISTA, MENTÁLNÍ RETARDACE. JE STÁLE NA PLENÁCH VE DNE I V NOCI, MOČ I STOLICE UNIKÁ TRVALE BEZ MOŽNOSTI KONTROLOVAT TENTO STAV. MÁME 4 STUPEŇ PŘÍSPĚVKU NA PÉČI A NYNÍ NÁM DR. Z NEUROLOGIE INDIKOVALA PŘEDPIS PRO DĚTSKÉHO LÉKAŘE PŘEDPIS PLEN NA PLNOU INKONTINECI. MOC PROSÍM NA JAKÉ PLENY MÁME NÁROK A JAKÝ FINANČNÍ LIMIT HRAZENÝ VZP, DLE NAŠÍ DR. SI TO MÁM ZJISTIT SAMA, CO MĚ MÁ PŘEDEPSAT NA POUKAZ. POKUD MŮŽETE MOC PROSÍM O POMOC. DĚKUJI.
ODPOVĚĎ:

Dobrý den, ze zákona je nárok v případě předpisu plenkových kalhotek na poukaz na jejich úhradu ze strany VZP do limitu 1 700 Kč za měsíc. K tomu lze předepsat také podložky, na které pojišťovna přispívá částkou do výše 75 % ceny.

1. 3. 2016 19:11 | martin hejral
OTÁZKA: Dobrý den,mám otázku moje přitelkyně je slovenka a po předložení všech žadaných dokumentů od VZP (najemní smlouva,dohoda o práci,bankovní ůčet) byla nám po měsíci žadost zamítnuta prosím o vysvětlení v čem se stala chyba pokud já to dobře chápu tak paní která žádost vyřizuje by měla být kvalifikována a dostatečně proškolena na to aby nám zdělila že nemáme dostatek podkladů k vyřízení žádosti....děkuji za odpoěď Hejral
ODPOVĚĎ:

Dobrý den, dotaz mi není úplně srozumitelný, nicméně nabízím možnost upřesnění problému na adrese revize-odbor@vzp.cz, abych mohla zajistit předání na správné místo dle věcné příslušnosti. Jde zřejmě o vydání průkazky k čerpání zdravotních služeb na území ČR a nespokojenost s prací zaměstnankyně klientského pracoviště. Děkuji za spolupráci.

1. 3. 2016 18:46 | Vladimír Švachula
OTÁZKA: Již třetí měsíc trpím poklesem očního víčka (ptóza). Je mi 86 let. Při chůzi ztrácím rovnováhu, nemohu jet na kole, ani řídit auto, s čímž jsem do nedávna neměl potíže. Dnes jen s obtížemi čtu, sleduji televizi či pracuji na počítači (dělám posudky pro vysokou školu). Oční lékařka mi doporučila plastickou operaci nemocného horního víčka. Dotaz: Hradím si náklady na operaci sám, či mám nárok na úhradu VZP? Hanka
ODPOVĚĎ:

Pokud je operace indikována lékařem ze zdravotních důvodů, je s předchozím souhlasem revizního lékaře hrazená z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Paní doktorka se musí se žádankou o úhradu obrátit na revizního lékaře předem, nelze tak učinit po operaci a žádat o zpětnou úhradu - proplacení provedeného zákroku.

1. 3. 2016 16:36 | Kuba
OTÁZKA: Dobrý den, chci se zeptat, jestli je možno u pojišťovny VZP požádat o nějaký kompletní výpis z historie vykázané péče (kompletně od všech zdravotnických zařízení - např. zubař, praktický lékař, ambulantní péče, lůžková,... atd.)? Díky za odpověď. Hezký den! ;-)
ODPOVĚĎ:

Ano lze, výpis z historie vykázané péče neboli „přehled úhrad zdravotní péče“ (PÚZP) obsahuje konkrétní a komplexní shrnutí veškeré péče, kterou smluvní poskytovatelé zdravotních služeb vykázaly na Vaše rodné číslo k úhradě z prostředků veřejného zdravotního pojištění, lze poskytnout výpis za období leden 1999 až do prosinec 2015.

1. 3. 2016 16:22 | Vendula
OTÁZKA: Dobrý den, jak mohu postupovat pokud jsem přestoupila k novému zubaři, starého jsme o tomto informovala a poprosila o zaslání výpisu z mé dokumentace. Původní pan doktor mi sdělil, že výpis může vydat pouze na vyžádání od nového lékaře, a že mu jej případně zašle pošlou. Můj nový lékař ale tento krok učinit nechce, výpis ho zdá se vůbec nezajímá. Je to v pořádku? Děkuji
ODPOVĚĎ:

V případě změny lékaře, je dosavadní lékař ze zákona o zdravotních službách povinen novému lékaři na Vaše nebo jeho vyžádání předat výpis ze zdravotnické dokumentace. Originál by Vám do ruky vydávat neměl, měl by mu zůstat. Většinu lékařů zajímá historie poskytnuté péče, i když v případě zubaře a chrupu lze prohlídkou chrupu při převzetí do péče zjistit aktuální stav i určit průběh předchozí léčby.

1. 3. 2016 15:37 | Hana Nováková
OTÁZKA: Dobrý den ,beru léky 2xdenně na cukrovku II st.,kontrolu mám při předepisování léků na obvodě,kde předkládám monitorování glykémie 4xtýdně vlastním doporučeným přístrojem,koupeným ve zdr.potřebách.Měřící proužky dokupuji za 400 Kč již 3 roky,Je mi 69 let.Mohu žádat jako členka KPZ o příspěvek VZP na měř.proužky s potvrzenou dg.?Děkuji za odpověď.
ODPOVĚĎ:

Podmínky pro úhradu testačních proužků do glukometru stanoví zákon o veřejném zdravotním pojištění. V případě vašeho typu cukrovky máte nárok na úhradu proužků do výše 400 kusů za rok (3 200 Kč), měříte-li si glykémii glukometrem přibližně 4x týdně, mělo by Vám toto množství stačit. Hradit péči nad rámec tohoto množství však není možné.

1. 3. 2016 12:36 | Ludmila Kaprová
OTÁZKA: Dobrý den. Je mi 61 let a mám již léta problémy s krční páteří. Mohu na tuto indikaci požadovat lázně ? Co bych v tomto případě hradila já a co pojišťovna ? Jak dlouhý by měl pobyt v lázních být a měl by se nějak pravidelně opakovat ? Děkuji
ODPOVĚĎ:

Lázeňská léčebně rehabilitační péče navazuje obvykle na dlouhodobou a systematickou ambulantní péči nebo hospitalizaci a není nároková. Podmínky pro úhradu lázeňské péče ze strany VZP ČR určuje zákona a vyhláška. O tom, je-li ve Vašem případě lázeňská léčebně rehabilitační péče indikována a v jakém rozsahu (a jestli vůbec) by měl rozhodnout výhradně Váš ošetřující lékař. V případě krční páteře je zcela jistě vhodnější ambulantní fyzioterapie s úpravou pohybových stereotypů, a ev. medikamentózní podporou. Předpokládám, že jste vyšetřena, léčena a že jde o potíže funkčního charakteru.
 

1. 3. 2016 12:30 | Bc.Vladimía Vacková fyzioterapie
OTÁZKA: Dobrý den paní doktorko, podle vyhlášky r.2016 je unic.r.č.započítáváno 1x v roce. Co dělat, když pacient přichází opakovaně a navyšuje mi průměr Kč/pacienta, který se přepočítává z roku 2014? Když pošlu pacienta do jiného zařízení a ještě tam nebyl, je uhrazen v tomto ZZ plně - mám podporovat "cestování pacienta po ZZ"? Nebylo by lepší ohodnotit toto ZZ, že pracuje kvalitně? jsme vyžádaná péče, jak mohu porovnávat rok 2014 s r.2016?? Nevím s jakou dg.pacient přijde a co bude mít předepsáno a odmítnout nemohu, protože mám smluvní vztah. 2. praktičtí lékaři říkají klientům, že mají na fyzioterapie nárok 1x v roce? Proč to neohlásí media či Váš web ? Je to pravdivé
ODPOVĚĎ:

Co se týká otázky fyzioterapie tak nemáme informace o tom, že by naši klienti dostávali od praktických lékařů Vámi uváděné informace o fyzioterapii. Frekvence výkonů je dána potřebou, resp. indikací lékař. Frekvenci vykazování určuje lékař, resp. seznam zdravotních výkonů, který vydává MZ ČR.

1. 3. 2016 12:16 | Marie Urbánková
OTÁZKA: Dobrý den, paní doktorko. Je pravda, že jsou praktičtí lékaři sankcionováni za to, že předepisují inkontineční pomůcky v maximálním množství hrazeném pojišťovnou, i když je pacient při těžké inkontinenci potřebuje? Konkrétně plenkové kalhotky na den a noc v celkové úhradě 5100 Kč na 3 měsíce a 3 balení podložek s 25% spoluúčastí pacienta. Pokud napíše plenkové kalhotky, nenapíše podložky. Lze v případě těžké inkontinece moči i stolice žádat pojišťovnu ještě o zvýšení úhrady inko pomůcek? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.
ODPOVĚĎ:

Dobrý den, pokud praktický lékař předepíše inkontinenční pomůcky s hledem na skutečné potíže pacienta a dodrží množstevní, resp. finanční limity pro jejich úhradu stanovené zákonem o veřejném zdravotním pojištění, má k tomu ve své dokumentaci odpovídající záznam a není pochybnost o čerpáním těchto pomůcek pacientem, nemůže k žádné ani revizní ani regulační sankci lékaře dojít. Zcela jistě může lékař předepsat plenkové kalhotky a k tomu také podložky. Úhrada inkontinenčních pomůcek nad rámec zákonem stanovených limitů však možná není.

1. 3. 2016 12:12 | Luboš Dudek
OTÁZKA: Dobrý den paní doktorko. Můj 7 letý syn byl na kontrole po přeléčené spále na barrandovské poliklinice a lékařka nám nabídla odběr krve buď z ruky zadarmo anebo z prstu za 200 korun s vysvětlením, že jim to pojišťovna neproplácí. Je to pravda? Já i moje žena jsme totiž měli takový krevní odběr (CRP) na jiné pražské poliklinice v nedávné minulosti vždy zdarma. Já jsem u VZP a manželka i syn u ZPMV. A ještě: je normální, že dětský lékař vybírá poplatek 1500 korun za registraci nového pacienta? Děkujiza odpověď. Luboš Dudek
ODPOVĚĎ:

Dobrý den, pokud má lékařka výkon pro měření CRP metodou POCT, tedy přímo ve své ordinaci, s VZP nasmlouvaný, pak nesmí požadovat od žádného z našich pojištěnců přímou platbu. Výkon je zcela hrazený, ale jak říkám, možná ho nemá nasmlouvaný, mohu to zjistit přesně, pokud mi poskytnete bližší informace. Registrační poplatek není lékařem vymahatelný, zaplatit ho nemusíte, řada lékařů ho žádá jako jakýsi sponzorský dar, nemá ale na něj ze zákona nárok a je věcí jeho etiky, jestli ho vyžaduje a v jaké výši. Pokud budu vědět o jakého lékaře se jedná, můžeme si vyžádat zdůvodnění jeho postupu, ale nelze ho za to nijak postihnout.

1. 3. 2016 12:04 | Ekaterina Andreeva
OTÁZKA: Dobry den, chtela bych se zeptat co mam delat, kdyz na otazku o kontrole jestli diteti spravne funguje stravovaci system a nema potize se zpracovavanim mleka ( podezreni na dysbiozu), detska lekarka mi odpovedela, ze "oni to tu nedelaji". Nenavrhla mi ani moznost navstevy u specialisty. Pricemz je znamo, ze kojenci myvaji s timto problem. Druha otazka je jestli existuje nekde predepsany plan navstevy u specialistu pro deti do jednoho roku? Dekuji. S pozdravem, Katerina Andreeva
ODPOVĚĎ:

Dobrý den, máte právo změnit registrujícího praktického lékaře jednou za 3 měsíce a bez doporučení praktického lékaře pro děti a dorost navštívit jakéhokoliv ambulantního specialistu. Na druhé straně, trávicí systém zcela jistě funguje dobře, pokud Vaše dítě nemá žádné potíže, pravidelnou a formovanou stolici, dobře prospívá, apod. není opravdu důvod se stresovat a chtít ho preventivně vyšetřovat pro případnou alergii na bílkovinu kravského mléka ev. další alergie. Ministerstvo zdravotnictví stanoví obsah a frekvenci preventivních prohlídek u dětí registrujícím praktickým lékařem pro děti a dorost v závislosti na jejich věku vyhláškou. Návštěvy u ambulantních specialistů žádný předpis nereguluje, s výjimkou případů, kdy je stanovena diagnóza nějaké nemoci, která podléhá tzv. dispenzární péči. Určitě máte zdravé miminko.

1. 3. 2016 10:33 | Mirka Fuksova
OTÁZKA: Dobrý den mám.potíže se sluchem a zajímá me jestli pojišťovna přispívá na Naslouchatko ...dekuji
ODPOVĚĎ:

Dobrý den, ano, se souhlasem revizního lékaře dle přílohy č. 3 zákona je možné přispět částkou 2000 Kč.

1. 3. 2016 10:32 | Veronika Hantová
OTÁZKA: Dobrý den. Pokud jsem vyrazne zhubla a trapi mne volna kuze na pazich. Hradi plastiku pojistovna?
ODPOVĚĎ:

Dobrý den, tato operace není hrazená z veřejného zdravotního pojištění.

1. 3. 2016 10:31 | Pavel Pöschl
OTÁZKA: Bylo by dobře, kdybyste hlídali lékaře, kteří zdravotní úkony účtují v jiném městě, než skutečně provádí.
ODPOVĚĎ:

Dobrý den, nejde o místo, odkud je péče účtována, resp. vykazována, ale co je vykazováno. Určitě bychom ve spolupráci s Vámi a dalšími pojištěnci měli rádi kontrolu nad tím, jestli péče vyúčtována a námi uhrazená byla skutečně poskytnuta. Za spolupráci v tomto ohledu předem velmi děkuji!

1. 3. 2016 10:31 | Jozefina Semseiova
OTÁZKA: Zajímalo by mě proč se musí platit sono vyšetření prsu,a kolik to stojí,mamograf nechci!
ODPOVĚĎ:

Dobrý den, UZ vyšetření, pokud je indikováno a provedeno lékařem ze zdravotních důvodů je plně hrazenou zdravotní službou.

1. 3. 2016 10:30 | Werůn Ka
OTÁZKA: Dobrý den,chtěla bych se zeptat jestli pojišťovna by zaplatila plastiku prsu a nebo jestli si to má každý hradit sám.
ODPOVĚĎ:

Dobrý den, pokud by šlo o plastiku po ablaci prsu pro nádorové onemocnění tak ano. Čistě estetickou operaci bez relevantního zdravotního důvodu hradit nelze.

1. 3. 2016 10:30 | Věrunka Uchytilová
OTÁZKA: Dobry den, moje mamka si nechava delat zubni nahradu u lekare, ktery nema smlouvu s VZP. Je nejaka moznost prispevku? Dekuji
ODPOVĚĎ:

Dobrý den, taková možnost není, maminka by musela změnit lékaře, který má smlouvu s VZP.

1. 3. 2016 10:29 | Jaroslava Hafenrichterová
OTÁZKA: Mě by zajímalo když poj.platí operaci kolem a kyčlí proč nepřispívaji na léčbu krevnimi destičkami nebo krví.Všude se dočitám že je to šetrný a účinný způsob léčby altrozy ale bohužel pro důchodce finančně nedostupný
ODPOVĚĎ:

Dobrý den, to, jestli je nějaká zdravotní péče označena za hrazenou zdravotní službu neurčuje zdravotní pojišťovna, potažmo VZP, ale MZ ČR. Vámi uváděná metoda nepatří do tzv. seznamu zdravotních výkonů, které vydává MZ ČR svoji vyhláškou. Jde o metodu experimentální a nehrazenou z veřejného zdravotního pojištění. Zatím chybí dostatek důkazů o účinnosti a i odborníci se v názoru na její využití v klinické praxi velmi liší.

1. 3. 2016 10:06 | Jindra
OTÁZKA: Dobrý den, chci se zeptat jak často můžu uplatňovat u pojišťovny slevu na brýle na čtení a jelikož se léčím s patními ostruhami, jak často můžu uplatnit na pojišťovnu vložky, popř. podpatěnky a proč se aspoň částečně nehradí údajně nejúčinnější metoda rázová vlna, proč se s pacienty experimentuje.Ultrazvuk, ozařování atd. a čeká se jestli příznaky zmizí.
ODPOVĚĎ:

Dobrý den, výši úhrady zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz, a další podmínky jako kdo (lékař jaké specializace) je může předepsat a jak často, stanoví zákon o veřejném zdravotním pojištění. V případě brýlových obrub je zákonem stanovena výše úhrady 150 Kč pro jedny za 3 roky, na dvoje lze přispět při refrakční vadě plus mínus 3 dioptrie; v případě ortopedických vložek je výše úhrady ze zákona max. 100 Kč 1x za rok v případě individuálně zhotovených vložek , v případě speciálních vložek je uhrazeno ze zákona 80% ceny, vždy je musí předepsat specialista ortoped nebo rehabilitační lékař. Co se týká výkonu rázové vlny používané pro zmírnění potíží u patní ostruhy, tak ten opravdu není hrazen z veřejného zdravotního pojištění, důvodem je to, že není zařazen do seznamu zdravotních výkonů, který vydává MZ ČR svoji vyhláškou.